... wyobraźnia potrzebuje tęsknoty, wręcz karmi się tęsknotą ... W.Myśliwski - Traktat o łuskaniu fasoli
Blog > Komentarze do wpisu

Kto wyłączy mój mózg?

 

"Kto wyłączy mój mózg" Joanna Opiat-Bojarska, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

 

   Książkę przeczytały i polecają: Agata Młynarska, Anna Maruszeczko i Manula Kalicka. Rekomendacja przednia, a i notka o autorce - "autoagresorce", interesująca. W końcu sama mam problem z humoralną odpowiedzią immunologiczną. A jednak...

  Przyznaję, odkąd powieść pojawiła się na rynku, intrygowało mnie znajomo brzmiące połączenie - umysł ścisły, firma, doświadczenie zdobyte w chorobie i literatura. Ale jednak bałam się, że będzie to rzecz o wchodzeniu w chorobę, o trwaniu w inwalidztwie, o czym czytać na razie nie chciałam. Ten tragiczny wymiar sugerowała również okładka. Eleganckie ręce usiłują połączyć pękniętą na dwie części czaszkę. W kodzie naszej kultury ich gest oznacza również -głowa mi pęka. Grafika przedstawia jednak nie tylko pęknięta głowę, ale także szyję i coś więcej. Nie znajdowałam odwagi. 

   Joanna Opiat-Bojarska, którą miałam przyjemność poznać, prędko wyprowadziła mnie z błędu, także dzięki swojej osobowości. Książkę przeczytałam w dwa wieczory i żałowałam, że nie uczyniłam tego wcześniej. Zatem o czym jest "Kto wyłączy mój mózg?"? 

   To książka o JA i jego włościach. Bohaterka leży w szpitalu, na ogólnej sali, jej ciało jest bezwładne, mięśnie bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia odmówiły posłuszeństwa, ale mózg działa sprawnie. Joanna żąda, aby ktoś go wyłączył, bo nie może patrzeć na obrzydliwości fizjologiczne i społeczne, które jej sprawny mózg zauważa.

   To co widzi na sali, obraża Joannę, obraża jej poczucie godności. Dlatego żąda przenosin do sali jednosobowej. Ostatecznie trafia na OIOM, gdzie poziom empatii personelu medycznego jest wyższy, co nie oznacza, że jej mózg nie rejestruje okropności, jakie sprawia (nie tylko chorym) nasze nieposłuszne ciało. JA żąda od Joanny powrotu do normalnego świata, stąd wierzy w Muzyka, który pokonał GBS, dlatego akceptuje metody Lodowej Góry, z uwagi na ich skuteczność. Żądania JA stanowią źródło siły jakiej potrzebuje do działania bohaterka książki.  

   "Kto wyłączy mój mózg" to powieść bardzo interesująca, uporządkowana, nie epatuje tragedią. Dotyka też problemu przyjaźni, którą nieraz "kasujemy" z błahych powodów. "Po przeczytaniu wiemy, że jeśli się czegoś bardzo chce, tak jak autorka i zarazem bohaterka powieści, to się zwycięży!" - napisała Manula Kalicka. Owszem, ta książka jest optymistyczna.

   "Jestem pełnowartościowym człowiekiem. Już nie muszę się zastanawiać, kto zwycięży - GBS czy ja. Czy ktoś może pochwalić mój mózg?" - to cytat z powieści.  

   Joanna Opiat- Bojarska - poznanianka, prowadzi grupę wsparcia osób dotkniętych przez GBS/CIDP oraz polskie przedstawicielstwo GBS/CIDP Foundation International. Autorka wydanej w 2012 r. powieści "Blogostan".

Pisze też blog: www.gbsczyja.blog.onet.pl  

Bardzo polecam! 

sobota, 18 sierpnia 2012, kocurkowata

Polecane wpisy

Komentarze
wildrose661
2012/08/19 20:30:10
Zachecilas mnie, zaczne szukac tej pozycji :)
-
2012/08/20 13:48:23
Wild - cieszę się :) Przeczytaj, to jest coś innego niż tylko "ona i on żyli długo i szczęśliwie" (choć takie opowieści też niewątpliwie są potrzebne) - pozdr. iw :)