... wyobraźnia potrzebuje tęsknoty, wręcz karmi się tęsknotą ... W.Myśliwski - Traktat o łuskaniu fasoli
Blog > Komentarze do wpisu

Von Treskov i Ludowe Wojsko Polskie w jednym stali pałacu - Biedrusko

Biedrusko - mimo, że mam niedaleko, byłam tam tylko dwa razy. W klasie licealnej, zaproszona przez chłopaka na herbatę z konfiturą (dzisiaj, po latach, pamiętam wprawdzie co piłam, ale nie przypominam sobie imienia towarzysza :)) i wczoraj, bo dowiedziałam się, że tamtejszy pałac po Albrechcie von Treskov, a także po naszym Ludowym Wojsku Polskim, został odrestaurowany.  

No tak. Byłam i widziałam. Neorenesans, zbudowany przeszło 130 lat temu, w 1904 odkupiła go (wraz z olbrzymim parkiem) armia niemiecka, która szukała w tym czasie dogodnego miejsca na duży poligon wojskowy. Po II wojnie światowej pałac był wykorzystywany jako budynek administracyjny dla potrzeb Ludowego Wojska Polskiego, które do dzisiaj tam stacjonuje, ale w zdecydowanie mniejszej liczbie.  

Od 2009 r., po kilkuletnim braku użytkownika, opuszczony pałac może znowu cieszyć się nowymi właścicielami, którzy go gruntownie odrestaurowali. 

To prawda, ładnie tam. Jeśli chodzi o budynki, przeważa kolor biały,  poza tym znajdziemy elementy z surowej cegły i żeliwa. Grube mury pewnie widziały niejedno, nieraz współcześnie widzą to i owo, ale, jak nam powiedziano, są to głównie wesela. 

No i ważne - można dobrze i niedrogo zjeść. Przysmak von Trescova, który zamówiłam był przepyszny. Polędwica wieprzowa (nie rozbita)owinięta plastrami boczku, w sosie kurkowym, do tego pieczone ziemniaki i warzywa z wody - super. Kaczka z żurawiną też została bardzo pozytywnie oceniona.

Było słonecznie, "na bogato":) i smacznie. Niestey, na poligon, gdzie kręcono między innymi niektóre sceny z "Dowodu życia" z Russelem Crowe (poligon był Czeczenią) oraz pewne fragmenty "Ogniem i mieczem", nie miałam zamiaru się udać. Strzelano bowiem (nie na potrzeby filmu) z ostrej amunicji :)  

  

 

 

 

niedziela, 14 października 2012, kocurkowata

Polecane wpisy

Komentarze
2012/10/14 19:07:32
Znowu potwierdza się znana prawda, że u nas też pięknie! :-))))
-
2012/10/17 18:32:34
oj tak, oj tak Fusillo - pięknie, jesiennie, i oby tak dalej :)